آتشفشانی در اتیوپی فاقد هرگونه علائم حیات است

به گزارش وبلاگ دیور، محققان فرانسوی دریافته اند که برخی از دریاچه های گرم اطراف آتشفشان دالول(Dallol) در اتیوپی فاقد هرگونه علائم حیات هستند.

آتشفشانی در اتیوپی فاقد هرگونه علائم حیات است

به گزارش وبلاگ دیور، در کشور اتیوپی منطقه ای بیابانی و گرم وجود دارد که شبیه به هیچ نقطه ای از کره زمین نیست.

این منقطه که بیابان داناکیل(Danakil) نام دارد، اطراف آتشفشان دالول (Dallol) در شمال اتیوپی را احاطه کرده است.

این ناحیه عجیب و اسرارآمیز سرشار از دریاچه های آب هیدروترمال است و براساس مطالعات جدید محققان، بعضی از نقاط آن عاری از هرگونه حیات هستند.

لوپز گارسیا مدیر تحقیق مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه اظهار کرد، در سیاره زمین اشکال مختلفی از زندگی وجود دارد که با شرایط محیط سازگار شده اند که حیات در بعضی از آنها به رغم شرایط سخت زیست محیطی همچون گرمای فوق العاده،اسید بسیار زیاد و یا نمک بسیار زیاد ادامه دارد.

ولی آیا زندگی در یک محیطی که هر سه این شرایط را داراست ممکن است؟

ناحیه هیدروترمال دالول تمام این سه شرایط را خود به تنهایی دارد.

محققان برای دریافت محدودیت حیات در این ناحیه، از آب شور این منطقه نمونه برداری کردند. بعضی از آن ها بسیار داغ، اسیدی و شور بودند.

ولی بعضی از آن ها با وجود شور و داغ بودن، خیلی اسیدی نبودند.

محققان فرانسوی تمام مواد ژنتیکی پیدا شده در نمونه ها را تجزیه و تحلیل کردند تا هرگونه حیات و یا موجود ساکن در این آب ها را شناسایی کنند.

بعضی از دریاچه های آبی که در این منطقه وجود دارند، سرشار از سدیم کلرید(نمک) هستند.

بعضی از موجودات کوچک قادر به تحمل این شرایط هستند ولی بعضی از محیط های دیگر که نمک با منیزیم دارند، برای زندگی خطرناک هستند.

زیرا منیزیوم غشای سلولی را تجزیه می کند.

آب موجود در منطقه آتشفشانی دالول هم نمک منیزیمی دارد. به این ترتیب هیچ دی ان ای(DNA) و بنابراین هیچ اثری از یک ارگانیسم در این آب ها وجود ندارد.

از طرفی دیگر، محققان در بعضی از دریاچه ها با شدت کمتر، تنوع زیادی از میکروب ها را پیدا کردند که بیشتر آن ها آرکیا هستند.

باستانیان یا آرکیا سلسله ای از موجودات ریز تک سلولی هستند که بسیار بسیار گسترده و شگفت آور هستند.

یافته های محققان حاکی از آن است که بعضی از این محیط ها دارای حیات نیستند.

این افراد با استفاده از میکروسکوپ های الکترونی حضور بیومورف ها در دو گونه دریاچه را تشخیص دادند. هم دریاچه هایی که فاقد حیات بودند و هم دریاچه هایی که میکروب ها در آنجا وجود داشتند.

بیومورف ها رسوبات معدنی هستند که از سلول های کوچک تقلید می کنند.

بیابان داناکیل

بیابان داناکیل مجموعه ای از آتشفشان ها، چشمه های آب گرم و حفره هایی است که یکی گرم ترین نقاط زمین را تشکیل داده اند.

بیشتر سطح این بیابان پوشیده از نمک و ماگماهاست و آتشفشانی عجیب به اسم دالول دارد که در اطراف خود چشمه های آب گرم زیادی به وجود آورده و زمین های اطراف را به نقطه ای عجیب و غریب تبدیل کرده است. این آتشفشان در اثر یک فوران در سال 1926 به وجود آمده و با آوردن ماگماها به سطح زمین مناظر منحصر بفردی را شکل داده که هیچ شباهتی با زمین ندارد و ما را یاد سیارات دیگری به جز زمین می اندازد. بر روی زمین هم شکاف هایی است که گازهای زیرزمینی را به بیرون منتشر می کند.

آتشفشان دالول

آتشفشان دالول یکی از کم ارتفاع ترین دهانه های آتشفشانی دنیاست. گدازه های گوگرد سیاه که سفت و سخت شده اند بعضی از چشمه ها را فرا گرفته اند و دریاچه هایی با رنگ های آبی و سبز، آب های سمی را پنهان کرده اند.

آب و هوای عجیب و غریب باعث شده تا این ناحیه یکی از دورافتاده ترین نقاط دنیا شود. هیچ کسی در حوالی این ناحیه زندگی نمی کند و تنها راه رفت و آمد، استفاده از شترها و شترسواری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آتشفشانی در اتیوپی فاقد هرگونه علائم حیات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتشفشانی در اتیوپی فاقد هرگونه علائم حیات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید